KolorOFFon

HUBA

23.04.2015 godz. 19:00

Teatr Polski w Bydgoszczy, sala kameralna

współorganizator: Stowarzyszenie Koloroffon


„Kino bez granic” to nowy projekt filmowy Teatru Polskiego oraz Stowarzyszenia Koloroffon prezentujący w Bydgoszczy kino autorskie. Podczas comiesięcznych spotkań na sali kameralnej teatru będą prezentowane obrazy przekraczające granice formy i treści, których twórcy poszukują własnego języka filmowego i nowych środków wyrazu. Pierwsza odsłona projektu to pokaz filmów „Huba” oraz „Aleksander” a także spotkanie z ich autorami Wilhelmem i Anną Sasnal.

Polskie kino artystyczne mimo ostatnich sukcesów należy uznać za mocno powściągliwe pod względem kreowania nowych nurtów twórczych. Wilhelm Sasnal i Anna Sasnal swoim debiutem „Z daleka widok jest piękny” wyszli poza schemat polskiego kina poprzez tworząc głębokie, minimalistyczne i prawdziwie autorskie. Swoje doświadczenia z malarstwa Wilhelm Sasnal z sukcesem przełożył na język filmu i samemu stając za kamerą stworzył niejednoznaczne, plastyczne i eksperymentalne sekwencje filmowe. „Huba” jest kontynuacją idei, które Anna i Wilhelm zapoczątkowali w swoim debiucie a „Aleksander” eksperymentalnym, dokumentalnym zapisem pozbawionym typowej filmowej narracji. Spotkanie z twórcami po pokazie będzie doskonałą okazją do dyskusji o założeniach i efektach ich pracy.

W kolejnych miesiącach „Kino bez granic” to także kino dosłownie wychodzące poza najbliższe nasze otoczenie, poszukujące filmowej refleksji w najdalszych zakątkach świata. W programie na najbliższe miesiące znalazły się filmy dokumentalne i fabularne: m.in. nagradzany wielokrotnie „Efekt domina”, dokument „Miedzy światami”, ukazujący życie Inuitów z północnej Kanady oraz premiera najnowszego filmu bydgoszczanina Krzysztofa Nowickiego „Away from Reykjavik”. Autorami wszystkich filmów są polscy reżyserzy. Niektórzy z nich będą gośćmi seansów. „Kino bez granic” ma także zacierać także granicę pomiędzy autorem a odbiorcą, Prezentowane filmy mają być punktem wyjścia do rozmowy, w której widzowie i twórcy będą równymi partnerami do dyskusji wykraczającej poza sam film.

 

 

23.04.2015 godz. 19:00

 

Pokaz filmów Wilhelma oraz Anny Sasnal oraz spotkanie autorskie po pokazie.

 

bilety:

15 zł. normalny

10 zł. ulgowy

miejsca nienumerowane

 

 

„Huba” reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal

film fabularny, 71 min

Huba kadr huba kadr2

 

Bohaterami filmu pt. „Huba ” jest stary, chory mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem. On odchodząc z fabryki, wyrwany z rytmy pracy, traci kontrolę nad czasem. Nie może spać i jeść. Wysycha. Ona i dziecko są jak zrośnięty organizm. Ale ta bliskość polega na uzależnieniu i nierówności. Dziecko najmocniej wczepione w życie jest żarłoczne i wysysające, uwolniona na chwilę kobieta i tak skazana na przemoc, a Stary, oddzielony od fabryki, nie ma już skąd czerpać siły. Kiedy podejmują próby bycia razem, są jak święta rodzina a rebours. Ich przypadkowe wspólne życie to przenikanie się, zlewanie w jedno opresji. W fimie obserwacji podlega nie tylko monotonna codzienność bohaterów, ale również proces ich życiowej degradacji.

 

 

 

 

 

„Aleksander” reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal

film dokumentalny, 58 min

alksander

 

Anna Sasnal o filmie:

„Trzydzieści minut. Tyle trwa podróż z naszego domu do wsi. 40 km. Na początku to była daleka wyprawa do miejsca, gdzie panuje chaos chociaż dzień jest spokojny i jakoś się toczy, gdzie ludzie nie pracują ale ciągle coś robią a zmian nie widać. Przez dwa lata pokonywawaliśmy tę drogę. Filmowaliśmy nasz dziennik podróży. Nieregularnie ale z zamiarem opisania życia ludzi, których tam poznaliśmy, opisania czyli uporządkowania tej rzeczywistości. Mieliśmy plan, wyznaczone role dla siebie i dla nich i kamerę, za którą łatwo się schować. Pewnego dnia okazało się, że nie odziela nas już kamera, że nasi bohaterowie przestali ją dostrzegać. I znaleźliśmy się tak blisko, że musieliśmy ulec tej rzeczywistości. Ten film jest także o nas.”

 

 

Skip to content