KolorOFFon

Millenium Docs Against Gravity Film Festival – PROLOG –5-6.05.2017, Bydgoszcz
Bydgoska część festiwalu Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 15-21 maja w Kinie Orzeł. Główne wydarzenie festiwalowe jak co roku zostanie poprzedzone bezpłatnym dla widzów prologiem. 

Pod hasłem „Rewolucja online” zostaną pokazane dwa filmy ukazujące dynamiczne zmiany zachodzące w świecie wirtualnym.

Tegoroczny prolog odbędzie się w dwóch miejscach: 5.05.2017 o g.18 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy oraz 6.05.2017 o g.21.00 w klubie Mózg.
Organizatorem bydgoskiej części festiealu Docs Against Gravity jest Fundacja Art-House
Partnerem wydarzenia jest Kino Orzeł.
Współorganizatorem prologu jest Stowarzyszenie Koloroffon.
Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Bydgoszczy.
——————————————————-

Prolog „Rewolucja online”-plan projekcji

5.05.2017 g.18.00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy
„Facebookistan”
reż. Jakob Gottschau
Dania, 2015, 59 min
6.05.2017 g.21.00
Klub Mózg
„Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”
reż. Werner Herzog
USA, 2016, 97′

facebookistan

———————————————————–
Opisy filmów prologu:
 
„Facebookistan”

reż. Jakob Gottschau

Dania, 2015, 59 minPrawie 1,4 miliarda ludzi korzysta dziś z Facebooka i dobrowolnie dzieli się w sieci prywatnymi danymi, dając tym samym portalowi zgodę na używanie osobistych danych i zarabianie na tym pieniędzy. Facebook dąży do tego, byśmy ujawnili prywatne oblicze wirtualnemu światu, ale czy on sam chce pokazać swoją prawdziwą twarz? W rzeczywistości niewiele wiemy na temat największej na świecie publicznej sieci, stworzonej przez Marka Zuckerberga, łączącej dziś tak wielu ludzi na Ziemi. Czy jest ona w jakikolwiek sposób kontrolowana i monitorowana? Dlaczego niektóre posty i strony podlegają cenzurze? I dlaczego Facebook przechowuje dane użytkownika, nawet gdy ten usunął swój profil? Film prześwietla działalność i strukturę Facebooka, ujawniając, jak wiele osób i organizacji jest mniej lub bardziej powiązanych z jego polityką. Ujawnia na przykładzie konkretnych przypadków, jak działa on w kategoriach biznesowych i jak podchodzi do dwóch podstawowych zasad demokracji: prawa do wolności słowa i do prywatności.

https://www.youtube.com/watch?v=F645EJMhR5Y

„Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”
reż. Werner Herzog

USA, 2016, 97′

Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne?Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat internet – od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?

https://youtu.be/i1b7-wYTFIk

LO-I-STAŁO-SIĘ.-ZADUMA-NAD-ŚWIATEM-W-SIECI

Skip to content