KolorOFFon

przezrocza
„Przeźrocza” Festiwal Filmowy
10-12.09.2015 Kino Orzeł. MCK Bydgoszcz
nowe nurty polskiego kina
polska szkoła dokumentu
fotografia analogowa
wstęp wolny
organizator: Stowarzyszenie Koloroffon
partnerzy: MCK Bydgoszcz, Kino Orzeł, Mózg
projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

 

W dniach 10-12 września odbędzie się pierwsza edycja nowego, bydgoskiego festiwalu filmowego skierowanego do miłośników kina artystycznego.
Festiwal Filmowy „Przeźrocza” przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji.
Obok filmowych premier tego roku nagradzanych już na innych festiwalach („Mów mi Marianna”, „Casa Blanca” – zwycięskie filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego), nowofalowych, wymykających się jednoznacznej klasyfikacji produkcji („Performer” z udziałem Oskara Dawickiego, Andrzeja Chyry, Agaty Buzek) w programie festiwalu można znaleźć retrospektywę twórczości bydgoszczanina Kazimierza Karabasza. Nagrodę „Otwarte oko” otrzyma Marcin Koszałka, który spotka się z widzami nie tylko podczas filmowej projekcji, ale także pokazu slajdów pt. „Obłąkani”. Swoje slajdy z przeszłości Bydgoszczy pokaże także nestor bydgoskiej fotografii Jerzy Riegel. Nagrodę „Nowe oko” otrzyma Karolina Bielawska reżyserka głośnego już filmu „Mów mi Marianna”.

CZWARTEK 10.09

godz. 18:30    Marcin Koszałka „Obłąkani”  – pokaz slajdów, spotkanie autorskie i otwarcie wystawy

W piętnastu czarno-białych zdjęciach jak w soczewce skupia się wszystko to, co później znalazło ujście w filmowej twórczości artysty. Autobiografizm, temat śmierci, szaleństwa – tym wszystkim przesiąknięte są fotografia i kino Marcina Koszałki. Wystawa będzie otwarta dla widzów od 10.09 do 25.09 w holu głównym MCK.

godz. 20:00    „Do bólu”, „Deklaracja nieśmiertelności”

reż. Marcin Koszałka, wręczenie nagrody „Otwarte oko”, spotkanie autorskie

łączny czas filmów: 55 min

Wybitny dokumentalista Marcin Koszałka w tym roku debiutuje filmem fabularnym „Czerwony pająk”.  „Przeźrocza” wracają jednak właśnie do jego filmów dokumentalnych. Reżyser otrzyma nagrodę „Otwarte oko” za kreowanie nowych kierunków w polskim kinie dokumentalnym oraz przedstawi dwa wybrane przez siebie filmy. Po pokazie spotka się z publicznością.

PIĄTEK 11.09

godz. 17:00    Nowa architektura Bydgoszczy  – pokaz filmów, po pokazie panel dyskusyjny z udziałem widzów oraz ekspertów

„Basen” reż. Krzysztof Nowicki , „Iść przez życie bez pośpiechu” reż. Krzysztof Nowicki, „Kaskada” reż. Dariusz Gackowski, łączny czas filmów:  45 min

Trzy dokumentalne portrety Bydgoszczy stają się punktem wyjścia do dyskusji o zmieniającym się mieście. Filmy ukażą stan sprzed kliku lat, który diametralnie różni się od bieżącego. W którym kierunku powinna rozwijać się architektura Bydgoszczy? W otwartej dyskusji po pokazie będą mogli wziąć udział wszyscy chętni.

godz. 19:00   Kazimierz Karabasz  – retrospektywa, pokaz filmów dokumentalnych, „Muzykanci”, „Przypis”, „Portret w kropli” 

Kazimierz Karabasz  – bydgoszczanin uznawany za współtwórcę tzw. polskiej szkoły dokumentu. Zapoczątkował nowy nurt w polskim kinie dokumentalnym oparty na w uważnej obserwacji. Zainspirowany włoskimi neorealistami Karabasz odrzucał elementy inscenizacji, bazował na surowych zdjęciach, oszczędnym komentarzu i kreowaniu przestrzeni, która pozwoli bohaterom filmu zaistnieć w ich naturalnym otoczeniu.

godz. 20:00   „Mów mi Marianna” reż. Karolina Bielawska, wręczenie nagrody „Nowe oko” oraz spotkanie autorskie

film dokumentalny, 75 min, zwycięski film konkursu międzynarodowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015, nagroda na festiwalu w Locarno

Marianna to czterdziestoletnia atrakcyjna kobieta. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka.

 SOBOTA 12.09

godz. 13:00    Przeźrocza dzieciom: „Wielka podróż Bolka i Lolka”  – pokaz slajdów i projekcja filmu

„Wielka podróż Bolka i Lolka”, film animowany, reż. Władysław Nehrebecki, Stanisław Dulz

Podczas pokazu slajdów i projekcji długometrażowego filmu dzieci będą mogły zobaczyć jak obaj chłopcy poradzą sobie podczas wyprawy w 80 dni dookoła świata. W animowany świat przygód Bolka i Lolka  zabierze dzieci znana bydgoska artystka Danuta Milewska.

godz. 17:00    Jerzy Riegel „Przeźrocza Bydgoszczy”  – pokaz slajdów i spotkanie autorskie

Jerzy Riedel  – legenda bydgoskiej fotografii zaprezentuje pokaz slajdów odnalezionych ostatnio w swoim archiwum i opowie o Bydgoszczy, którą już niewielu pamięta.

godz. 18:30    „Casa Blanca” reż. Aleksandra Maciuszek

film dokumentalny,  61 min, zwycięski film konkursu polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Casa Blanca – niewielka miejscowość rybacka nad Zatoką Hawańską. Nelsa i jej cierpiący na Syndrom Downa syn Vladimir, dzielą niewielki pokój w przeludnionej, wielorodzinnej kamienicy. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, Nelsa – jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Pewnego dnia stan zdrowia kobiety pogarsza się.

godz. 20:00    „Performer” reż. Maciej Sobieszański, Łukasz Ronduda  

film fabularny, 63 min    Oskar Dawicki, Andrzej Chyra, Agata Buzek w eksperymentalnym filmie nagrodzonym podczas Berlinalle 2015.

„Performer” to opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki…w ogóle istnieje. Mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.

 godz. 22:30    afterparty w klubie Mózg   – Music&Video 

Na zakończenie festiwalu filmowego Przeźrocza afterparty – patchwork dźwięku i obrazu z filmów Koloroffonu i nie tylko.

Skip to content