KolorOFFon

bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych promujące bydgoską część festiwalu
STReFA, Mózg, Kino Jeremi, UKW


 

Tydzień przed bydgoskim aneksem międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Planete+ Doc FF zapraszamy na prolog w postaci czterech pokazów filmów dokumentalnych zapowiadających główne wydarzenie festiwalowe. Prolog odbywa się od 9 do 12 maja. Na główną część bydgoskiej edycji Planete+ Doc FF zapraszamy do Kina Orzeł i Mózgu w dniach 16-19.05.2014. W prologu znalazły się trzy długometrażowe filmy dokumentalne znane z poprzednich edycji Planete+ Doc FF oraz akcent lokalny w postaci pokazu zestawu filmów bydgoszczanina Krzysztofa Nowickiego. Najbardziej znanym filmem prologu jest „Sztuka znikania” w reżyserii Bartosza Konopki, który wcześniej otrzymał nominację do Oskara za film „Królik po berlińsku”.

Program prologu

9.05.2014 piątek godz. 20:00

„Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” reż. Peter Mettler, Szwajcaria, 2012, 109 min klubokawiarnia Strefa, sala yogi

10.05.2014 sobota godz. 20:00

„Full metalowa wiocha” reż. Sung Hyung Cho, 90 min Mózg

11.05.2014 niedziela godz. 19:00

Krzysztof Nowicki – dokumenty tutejsze m.in. „Być jak Ironman” zestaw 76 min, Kino Jeremi

12.05.2014 poniedziałek godz. 19:00

„Sztuka znikania” reż. Bartosz Konopka, 52 min UKW ul. Chodkiewicza, aula Mikotoksyn bud F


 

9.05.2014 piątek godz. 20:00  klubokawiarnia Strefa, sala yogi

„Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz”
reż. Peter Mettler, Szwajcaria, 2012, 109 min

Koniec-czasu--Wszystko-zaczyna-sie-teraz

Twórcą tego filmu jest wizjoner, którego adekwatniej byłoby nazwać kompozytorem obrazu i dźwięku. Peter Mettler z kamerą przemierza świat, aby zbadać ludzkie koncepcje czasu. Jego film jest urzekającym połączeniem filmu dokumentalnego i spekulacji filozoficznej, poszerzającej ludzkie horyzonty. Podobnie jak film „Hazard, bogowie i LSD” (Nagroda Millennium na festiwalu PLANETE+ DOC 2004), tak i „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” jest nie tylko obrazem oszałamiającym wizualnie, lecz przede wszystkim bogatym we wnikliwe przemyślenia na temat natury czasu.


 

10.05.2014 sobota godz. 20:00  Mózg
http://mozg.pl/2014/04/2014-05-10-prolog-do-planete-film/
“Full metalowa wiocha” reż. Sung Hyung Cho
dokumentalny, 90 min
full metall village

Wacken to mała miejscowość w północnych Niemczech. Jej mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i nie zapisali się niczym szczególnym w historii świata. Nieco senną atmosferę miejscowości burzy tylko jeden fakt – od 1990 w Wacken odbywa się jeden z największych festiwali metalowych na świecie. Rokrocznie, z reguły na początku sierpnia, przybywa tu przeszło 60 tysięcy wielbicieli heavy metalu. Ale film Cho Sung-hyung nie jest relacją z tej imprezy. To raczej próba przyjrzenia się temu, jak Wacken wygląda na co dzień, zanim zabrzmią mocne, gitarowe akordy.


 

11.05.2014 niedziela godz. 19:00 , Kino Jeremi
http://www.kino-orzel.pl/bydgoska-tozsamosc-filmowa-krzysztof-nowicki-dokumenty-tutejsze-w-ramach-bydgoskiego-aneksu-planete-doc-kino-jeremi-wstep-wolny/
„Być jak Ironman” reż. Krzysztof Nowicki, 32 min
byc jak Ironman

Sebastian, Tomek i Grucha podejmują wspólne wyzwanie ukończenia ekstremalnych zawodów triathlonowych. Aby uzyskać tytuł człowieka z żelaza („Ironman”) każdy musi przepłynąć 3,8 km, przejechać 180 km rowerem i na koniec przebiec maraton. Przygotowania budują ich wspólną relację.
W programie także: Zawisza Pany, 2013, 3 min, Basen, 2010, 11 min, Tu było kino, 2011, 32 min


 

12.05.2014 poniedziałek godz. 19:00 UKW ul. Chodkiewicza, aula Mikotoksyn bud F

„Sztuka znikania” reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013, 52 min
Sztuka znikania

Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. „Sztuka znikania” to nowy film twórców nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, zwycięzcy Nagrody Magicznej Godziny na festiwalu PLANETE+ DOC w 2009 roku.

Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia.
Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.
„Sztuka znikania” jest spojrzeniem na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury.


 

Program głównej edycji:
http://www.kino-orzel.pl/planete-doc-bydgoski-aneks/

Opracowanie tekstu: Stowarzyszenie Koloroffon

projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy

Organizator: Fundacja Sztuki ART-HOUSE; Partner Główny: Miejskie Centrem Kultury/Kino Studyjne ORZEŁ;

Partnerzy wspierający: Stowarzyszenie Koloroffon, Stowarzyszenie Artystyczne MÓZG, Hotel BRDA;

Patroni Prasowi: Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy, Gazeta Wyborcza, Radio PiK

Skip to content