KolorOFFon

„Sztuka znikania” reż. Bartosz Konopka, 52 min 

Mózg 15.05.2014 czwartek godz.  20:30 

 

Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową.

„Sztuka znikania” to nowy film twórców nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, zwycięzcy Nagrody Magicznej Godziny na festiwalu PLANETE+ DOC w 2009 roku.

 

Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia.
Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

 

pokaz w ramach prologu do bydgoskiego aneksu Planete+ Doc FF

Program głównej edycji:

http://www.kino-orzel.pl/planete-doc-bydgoski-aneks/

 

Opracowanie tekstu: Stowarzyszenie Koloroffon

 

projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy

 

Organizator: Fundacja Sztuki ART-HOUSE; Partner Główny: Miejskie Centrem Kultury/Kino Studyjne ORZEŁ; Partnerzy wspierający: Stowarzyszenie Koloroffon, Stowarzyszenie Artystyczne MÓZG, Hotel BRDA; Patroni Prasowi: Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy, Gazeta Wyborcza, Radio PiK

Skip to content